Krem do twarzy - sklep.farmona.pl

jigolo bar

postheadericon Ciąża – pierwsze objawy

ciąża objawyWszyscy Ci, którzy starają się o dziecko z utęsknieniem wyczekują daty miesiączki. Jest to czas szczególnie stresujący, ponieważ wtedy dowiadujemy się, czy nam się udało. W tym czasie kobieta próbuje odszukać w swoim ciele pierwszych objawów ciąży. W tych dniach bardzo dużo czytasz na forach internetowych jak wykryć, że to już ciąża. Odliczasz dni i błagasz, żeby tylko okres nie przyszedł. Na szczęście za pomocą badań krwi lub testów dostępnych w aptece możemy odkryć pierwszy zwiastun ciąży – HCG, czyli tak zwaną gonadotropinę kosmówkową.

Wyżej wymieniona substancja to hormon, który produkowany jest w organizmie kobiety od samego początku ciąży. Poziom gonadotropiny kosmówkowej systematycznie wzrasta od ok. 9 dnia po zapłodnieniu. Maksymalny poziom HCG osiągany jest między 50 a 80 dniem po krwawieniu miesiączkowym. Testy ciążowe możemy uznawać za względnie wiarygodne już po tygodniu od zapłodnienia. Jednak w rzeczywistości nie jest tak łatwo ustalić dzień zapłodnienia, więc pierwsze testy najlepiej jest robić tego dnia, na który przypada miesiączka. Tak zaleca zdrowy rozsądek oraz każdy lekarz ginekolog.

Jak najlepiej sprawdzać obecność HCG?

Początkowo gonadotropina kosmówkowa wydzielana jest przez trofoblast, który otacza zarodek. W późniejszym czasie funkcję wydzielania HCG przejmuje łożysko. Podstawową funkcją hormonu jest napędzanie pęcherzyka jajowego ciałka żółtego, który odpowiedzialny jest za produkcję progesteronu. Progesteron jest niezbędny do utrzymania ciąży. Obecność HCG można sprawdzić za pomocą testów dostępnych w każdej aptece lub poprzez badanie krwi. Pierwszy sposób działa ponieważ hormon wydalany jest razem z moczem i dzięki temu możemy wykryć jego obecność. Testy wykonane w laboratorium wiążą się z większym wydadkiem niż w przypadku tych dostępnych w aptekach. Są jednak zdecydowanie dokładniejsze, a dodatkowo pozwalają poznać stężenie hormonu, a to z kolei wpływa pozytywnie na dalszą diagnostykę ciąży.

A jeśli nie jestem w ciąży?

Kupując test ciążowy dowolnej marki możemy natknąć się na następujący zapis w ulotce: „Producent zastrzega, że test nie może zastąpić potwierdzenia ciąży w gabinecie ginekologicznym i bez względu na to, czy wynik jest pozytywny, czy negatywny nie daje 100% pewności”. Bardzo często zdarza się tak, że kobiety wykonują testy zbyt wcześniej. Staje się tak, gdy są zniecierpliwione czekaniem. Testy mogą wychodzić negatywnie nawet mimo obecności zapłodnionego jaja.

O wiele rzadziej zdarza się sytuacja, w której kobieta dostaje wynik pozytywny, a mimo to po badaniu ginekologicznym wychodzi, że nie jest w ciąży. Takie zdarzenie może wystąpić w wyniku tzw. mikroporonienia inaczej nazywanego ciążą biochemiczną. Polega to na obumarciu zarodka w początkowej fazie ciąży. W przypadku ciąży pozamacicznej test na obecność HCG także da wynik pozytywny. Między innymi dlatego wizyta u ginekologa jest bardzo ważna.

Comments are closed.